Wietnam ma kształt litery S, leży na wschodniej części półwyspu Indochin, w środku regionu Azji Południowo-Wschodniej, na północy graniczy z Chinami, na zachodzie z Laosem i Kambodżą, na wschodzie i południu z Oceanem Spokojnym. Niziny leżą głównie we wschodniej i południowej części kraju. Terytorium morskie Wietnamu zajmuje około 1 mln km2 z 3 tyś. km wybrzeża wzdłuż Morza Wschodniego. Te góry i morza zawierają wiele bogactw i surowców naturalnych.
W południowo-zachodniej części Wietnamu znajduje się rozległa wyżyna na wysokości 1000 m n.p.m. pokryta czerwoną ziemią, co sprzyja uprawie drzew przemysłowych zarówno tropikalnych jak i strefy umiarkowanej (kawa, kauczuk, herbata, kakao).
Wzdłuż wybrzeża, z północy na południe, znajduje się wiele przepięknych plaż, zwłaszcza zatoka Ha Long z ponad 3 tysiącami wysepek, uznana przez UNESCO za światowe dziedzictwo naturalne. Wietnam posiada również wiele terenów dżungli pierwotnej, nie dotkniętej przez człowieka, z rzadkimi gatunkami zwierząt i roślin, wyżyny o klimacie umiarkowanym i unikatowym krajobrazie jak Sa Pa, Da Lat oraz niezliczona ilość jezior, wodospadów, strumieni, jaskiń.
Wietnam jest krajem górzysto-wyżynnym (70% kraju), porozcinanym tektonicznymi obniżeniami i głębokimi dolinami rzek. W północno-zachodniej części kraju wznoszą się, zbudowane z granitów, piaskowców i wapieni, łańcuchy górskie rozdzielone doliną Rzeki Czarnej: Sip Song, Chau Thai i Hoang Lien Son z najwyższym szczytem kraju Phan Si Pan (3142 m n.p.m.). Na północ od Rzeki Czerwonej leży wapienna wyżyna Viet Bac. W środkowej i południowej części kraju, wzdłuż granicy z Laosem ciągną się Góry Annamskie, zbudowane ze skał krystalicznych i wapiennych o silnie rozwiniętych zjawiskach krasowych.