Botswana (Republika Botswany) - państwo w południowej Afryce, bez dostępu do morza. Graniczy z Namibią, RPA i Zimbabwe. Do 1966 Botswana była brytyjskim protektoratem pod nazwą Beczuana. Największe miasta: Gaborone, Francistown, Selebi-Pikwe. Obszar Botswany - 600 370 km2 jest w przybliżeniu równy obszarowi Francji, ale kraj ten zamieszkuje tylko 1.5 mln. mieszkańców. Ponad 95% ludności Botswany stanowią Murzyni Bantu (gł. z grupy Tswana), ponadto Buszmeni (gł. koczownicy) oraz Europejczycy i Azjaci.Uogólniając można stwierdzić, że jest to ogromny park narodowy zamieszkały przez zwierzęta, nie ludzi. Botswana oferuje turystom wiele unikalnych atrakcji turystycznych, od wód Delty Okavango do pustynnych Kalahari pól solnych.
W PN Chobe występuje jedna z największych populacji słoni afrykańskich na świecie. Od 60 mln. lat występuje tam ten sam krajobraz, nigdy nie zmieniony przez ludzką działalność. Większą cześć kraju zajmuje półpustynna, bezodpływowa kotlina Kalahari. Jej średnia wysokość wynosi około 800 m n.p.m. Na północy znajduje się bagienny obszar śródlądowej delty Okawango. Okresowo wody przedostają się dalej na wschód do niecki Makgadikgadi. Najważniejszą rzeką Botswany jest położona na południowo-wschodniej granicy, Limpopo, gdzie koncentruje się ludność Botswany, w tym stolica kraju Gaborone.
W Botswanie panuje klimat podzwrotnikowy suchy z porą gorącą od października do marca. Opady są skąpe (od 750 mm na północy do 125 mm na południu) i nieprzewidywalne. Większość terytorium kraju porasta ciernista sawanna, a około 1% widne suche lasy (w dolinie rzeki Chobe na północy).
Botswana notuje najwyższy wzrost PKB na osobę w świecie. Średni wzrost w latach 1966-1999 wyniósł ponad 9%. Ten spektakularny rozwój Botswana zawdzięcza głownie wydobyciu diamentów. W chwili obecnej Botswana boryka się z epidemią AIDS: według szacunków co trzeci mieszkaniec tego państwa jest zarażony wirusem HIV.
Najwyższe zyski przynosi gospodarce Botswany górnictwo, choć większość ludności pracuje w rolnictwie. Tylko 2% powierzchni kraju stanowią grunty orne, 70% to pastwiska. Krajowa produkcja żywności jedynie w połowie zaspokaja potrzeby mieszkańców. Uprawia się przede wszystkim kukurydzę, sorgo, orzeszki ziemne, proso, słoneczniki, rośliny strączkowe, warzywa, owoce oraz bawełnę. Z powodu suszy zmniejszyło się pogłowie bydła i owiec.
17% terytorium kraju zajmują parki narodowe i rezerwaty dzikiej zwierzyny. W pobliżu miejscowości Orapa i Jwaneng znajdują się bogate złoża diamentów. Botswana jest największym na świecie producentem tego minerału. Dochody z jego sprzedaży stanowią 80% zysków z eksportu. W Botswanie eksploatuje się także bogate złoża niklu i miedzi.