Chiny w miniaturze
Wyspa Putuoshan to jedno z najbardziej uroczych miejsc w całych Chinach. Jednocześnie wyspa ta jest świętym miejscem religii buddyjskiej. Stanowi ona, obok Jeziora Zachodniego w Hangzhou, główną turystyczną atrakcję prowincji Zhejiang. Wyspa Putuoshan jest uosobieniem naszych wyobrażeń o Chinach - liczne, dobrze zachowane świątynie buddyjskie, pagody, pawilony oraz wiele jaskiń. Nad kanałami w centrum wyspy stare mostki łukowe, wąskie alejki, mnóstwo zieleni.
Fascynujące krajobrazy wybrzeża Morza Wschodniochińskiego, romantyczne rozległe plaże z licznymi skałami i głazami o fantastycznych kształtach; świątynie spowite dymami z pieców ofiarnych i odprawiający modły mnisi, rybacy i lokalni rzemieślnicy - wszystko to sprawia, że Putuoshan jest miejscem szczególnym. Na wyspie nie ma zgiełku i pośpiechu, tak charakterystycznych dla szybko rozwijających się Chin, panuje tam spokój i cisza, zachwycają krajobrazy i stara architektura. Przepiękne są tu wschody i zachody słońca, które można podziwiać w ciszy i skupieniu.
Wyspa Putuoshan ma 12,5 km2, żyje na niej 4 tys. mieszkańców, a znajduje się tam ponad 20 czynnych świątyń buddyjskich. Najstarsza świątynia na wyspie pochodzi z 916 roku p.n.e.
Znaczna część świątyń i klasztorów została zniszczona w latach 1965-1977, a po roku 1979 część z nich została odbudowana. Obecnie w klasztorach mieszka ponad 500 mnichów i ok. 100 mniszek. Przez cały rok wyspę odwiedzają tłumy pielgrzymów i turystów; podróżując po wyspie małymi busami lub pieszo odwiedzają kolejne świątynie, uczestniczą w obrzędach buddyjskich, spacerują po plażach.
Nad wyspą góruje szczyt wzgórza Foding Shan, na który można wjechać kolejką linową i po odwiedzeniu świątyni Huijichan Si (Świątynia Medytacji w Doskonaleniu Mądrości), obejrzeniu głazów ze starożytnymi chińskimi inskrypcjami, podziwiać panoramę wyspy oraz porozrzucane w koło malutkie wysepki.
Niektóre świątynie są pięknie położone na zboczach wzgórz na obrzeżach wyspy - Świątynia Guanyin Tiao (Pląsy Guanyin), Bukenqu Guanyin Yuan (Sala Adorowania Guanyin). W światyniach tych nie spotyka się wielu turystów, można tam na chwilę przenieść się w przeszłość i wyobrazić sobie jak wyglądały stare Chiny. Miejscem wartym odwiedzenia jest również świątynia Pujichan Si (Świątynia Puji), nie tylko ze względu na samą budowlę świątyni, ale również na jej malowniczą lokalizację.