Obszar - 20,8 km2
Ludność - 450 000 mieszkańców, 95% Chińczycy, 3% Portugalczycy, 2% obcokrajowcy
Klimat - subtropikalny pod wpływem klimatu monsunowego. Charakteryzuje się wilgotną i deszczową wiosną oraz latem i znacznie suchszą jesienią i zimą. Sezon tajfunów trwa od maja do października.
Narodowości - Chińczycy (95%), Portugalczycy,
Religie - buddyzm (50%), rzymsko-katolicyzm (15%), inne (35%)
Języki - dialekt kantonski, portugalski
Ustrój - Specjalny Region Administracyjny Makao (MSAR) Chińskiej Republiki Ludowej
Geografia - Specjalny Region Administracyjny Makao - cześć terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, usytuowany jest w Delcie Rzeki Perłowej w południowo-wschodniej części wybrzeża Chin około 60 km na pd.-zach. od Hongkongu. Do 20 grudnia 1999 roku Makao stanowiło najstarszą europejską kolonię w Azji.
W skład jego terytorium wchodzi Półwysep Macao (graniczącego z chińską prowincją Guangdong) oraz wyspy Taipa i Coloane. Półwysep jest połączony z wyspa Tajpa dwoma mostami, a obie wyspy łączy sztuczna grobla zwana jako Taipa-Coloane Highway. Najwyższe wzniesienie ma 170.6m wysokości i znajduje się na wyspie Coloane.
Od początku XVI w. do Makao przybijały okręty portugalskie, a w 1557 r. Chińczycy oddali tereny dzisiejszego Makao Portugalczykom, w nagrodę za uwolnienie tamtych terenow z piratów. Przez wieki Makao stanowiło centrum handlu z Chinami. W XIX w., w sezonie handlowym, kupcy z Europy i Ameryki mogli przeprowadzać transakcje tylko w Kantonie (w górę Rzeki Perłowej), zaś w martwym sezonie wracali do Makao. W czasie burzliwych wojen opiumowych prowadzonych przez Chińczyków z Wielką Brytanię, koloniści portugalscy przyjęli pozycję wyczekującą, nie opowiadając się za żadną ze stron. Po przejęciu Makao przez Chiny, podobnie jak w przypadku Hongkongu, również w Makao istniejący system ekonomiczny zostanie nie zmieniony przez 50 kolejnych lat.