Moai - to słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej. Wiele z nich ma wysokość od 3,7 do 4,6 m i wazy około 20 ton. Niektóre są większe, bo aż 10-metrowe i ważą ponad 90 ton. Mają przesadnie duże kanciaste głowy, niskie czoła, ostre podbródki, puste oczodoły i mięsiste, lekko zadarte nosy. Uszy są nienaturalnie wyciągnięte, a wąskie, zaciśnięte usta mogą wyrażać zadumę, arogancję, okrucieństwo? Niektóre z figur maja głowy nakryte pukao - czerwonymi cylindrami, podobnymi do młyńskich kół.
Twórcy posągów ustawili je na brzegu, na ułożonych z kamiennych bloków podestach nazywanych ahu. Najdłuższy szereg moai znajduje się na Ahu Tongariki. Najlepiej zachowane i najbardziej malowniczo usytuowane są jednak posągi stojące przy Anakenie - jedynej piaszczystej plaży na wyspie. Kilka z nich dźwiga dodatkowo na głowach wykonane z czerwonego kamienia cylindryczne kapelusze pukao.
Wszystkie ahu stoją na wybrzeżu oceanu - za wyjątkiem jednego: Ahu Akivi wzniesionego w głębi lądu. Badania wykazały, że Moai mają obniżony środek ciężkości i 15 osób może je ciągnąć na linach z zaskakująco dużą prędkością. Obecnie wiadomo już, w jaki sposób wykonano i przetransportowano posągi. Do dnia dzisiejszego pozostaje jednak wiele pytań bez odpowiedzi - dlaczego je zrobiono, do czego służyły, przedstawiają bogów czy przodków? Posągi nie udzielają odpowiedzi - milczą tajemniczo i wytrwale.
Średnia wysokość moai - 4 metry, waga 14 ton. Moai - rzeźby przedstawiające popiersia mężczyzn wykonane w stężałej masie wulkanicznej. Wybudowano prawie 900 moai, które dziś zdobią pejzaż wyspy. Zaledwie jedna trzecia znalazła się na miejscu przeznaczenia - duża część znajduje się przy drodze z miejsca, gdzie zostały wyrzeźbione do miejsca "ekspozycji". Jedne posągi pozostawiono na wpół zasypane ziemią, leżące lub sterczące w pozycji pionowej, a inne jeszcze nieoddzielone od kamiennego monolitu górskiego zbocza. W grupie tych ostatnich jest największy spośród posągów, mający 21,5 metra długości - nigdy nie odcięty od podłoża.
Największe zagęszczenie moai znajduje się na południowo-wschodnim wybrzeżu. Ustawione są na wspólnych lub indywidualnych podestach - ahu, tyłem do oceanu, nad brzegiem, z wyjątkiem jednego - Ahu Akivi, które wzniesiono nie plecami, ale twarzą do oceanu.
Powszechnie uważa się, że moai, przedstawiają dusze najznamienitszych przodków, a wykonane zostały miedzy początkiem XV a początkiem XVII wieku. Być może były obiektem kultu i odgrywały rolę, jaka przypisuje się świętym w chrześcijaństwie - pośredników między ludźmi a bogiem lub bogami.