Park Narodowy Kibale (795 km2) to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych terenów lasu tropikalnego w Ugandzie. Jest domem dla dzikiej zwierzyny, najbardziej znany z 13 gatunków naczelnych, w tym szympansów. Obszar lasu dominuje w północnej i centralnej części parku na płaskowyżu Fort Portal. Kibale jest jednym z najwyżej usytuowanych parków (do 1590 m n.p.m.). Północną część Kibale charakteryzują z kolei najwyższe opady deszczu - rocznie aż do 1700 mm opadu, przede wszystkim między marcem i majem oraz sierpniem i listopadem. Klimat jest łagodny z temperaturami 17 - 27 °C. Najwyższa temperatura jest na południu, gdzie obszar opada do gorącego ryftu doliny a las ustępuje miejsca otwartym stepom. Południowa część Kibale sąsiaduje z Narodowym Parkiem Królowej Elżbiety i te dwa chronione obszary są swoistym korytarzem dla dzikiego życia, które rozciąga się od Ishahy, południowy sektor PN Królowej Elżbiety, do lasu Sebitoli na północy Kibali.
Flora i fauna
Zróżnicowana wysokość nad poziomem morza pozwala na kształtowanie się różnych typów środowisk naturalnych, zaczynając od wilgotnych lasów tropikalnych na płaskowyżu Fort Portal, przez suche lasy tropikalne, kończąc na sawannie na ryfcie doliny. Wokół Kanyanchu, w centralnej części parku, wysokie lasy stanowi mieszanina liściastych i wiecznie zielonych drzew z dominującymi wiecznie zielonymi gatunkami. Drzewa rosną do wysokości 55 m i tworzą rozwarstwionych koron w kształcie dachu. Podszycie stanowią cieniolubne zioła, krzewy, różne paprocie i rozrosłe niższe drzewa liściaste. Na terenie parku znaleziono 351 gatunków drzew. Różnorodność i ilość naczelnych w Kibale jest największa w całej Afryce. Najbardziej znanych 13 gatunków to szympansy, nasi najbliżsi krewni. 1450 szympansów z Kibale reprezentuje największą populację tych zagrożonych naczelnych w Ugandzie. Kibale jest również domem dla rzadkich małp I?hoest i wschodnio-afrykańskiej największej populacji gerezy czerwonej. Inne naczelne to czarna i biała gereza, małpa niebieska, małpy mangaby, czerwono-ogoniaste małpy, pawiany oliwkowe, galakowate i małpiatki.
Inne ssaki, które tam występują są jednak rzadko widziane (leśne słonie, bawoły, gepardy, świnie dzikie, dujkery). Wytrwali obserwatorzy mogą również zauważyć gady, płazy a także kolorowe motyle. W parku żyją 325 gatunki ptaków, z których 6 to endemity regionu ryftu Albertine, a przede wszystkim nikornik, nektarnik niebieskogłowy, nikornik przepasany, krasnorzytka ciemna , neketarnik purpurowy, świstunka rdzawolica. Kolejne to dzierzbik bojowy, czarna żołna, nikator zóltobrzuchy, jasnobrzuch żółtopaskowy, kulczyk czarnouchy, brodacz brązowawy, żołna niebieskopierśna, drozdoń okularowy oraz wojownik wspaniały.