Thomas Staughton Savage, amerykański lekarz i misjonarz, jako pierwszy w 1847 roku opisał zachodnie goryle (nazwał je gorylami troglodytami) wg wzoru zdobytego w Liberii. Nazwa pochodzi z greki Gorillai - "plemię włochatych kobiet".
Nieprzenikniony las Bwindi w Ugandzie, znajdujący się w Narodowym Parku Bwindi, to prastary las rozciągający się na wysokości od 1160 m n.p.m. do 2607m n.p.m. Nieprzystępny las, również znany jako "Miejsce Ciemności", położony jest w południowozachodniej Ugandzie na krańcu zachodniego ramienia Wielkiego Ryftu Doliny, około 25 km na północ od wulkanów Virunga.
Jest miejscem najbardziej zróżnicowanym pod względem biologicznym na świecie, gdzie żyje połowa populacji zagrożonego gatunku goryli górskich (około 320 osobników). Park jest również rezerwatem gerez i szympansów. Stanowiąc jeden z najbogatszych ekosystemów w Afryce, zapewnia warunki do życia dla 120 gatunków ssaków, 346 gatunków ptaków, 202 gatunków motyli, 27 gatunków żab, kameleonów, gekonowatych, 163 gatunków drzew, 100 gatunków paproci i wielu innych.
W Bwindi występują cztery grupy goryli, które mogą odwiedzać turyści: Mubare, Habinyanja, Rushenga i Nkuringo. Wędrówki możliwe są do każdej grupy, pozwalając tropić te fascynujące naczelne 32 odwiedzającym w ciągu dnia w Ugandzie.
Dorosły samiec nie zostanie nazwany srebrno-grzbietowym dopóki nie uzyska dojrzałości płciowej, około 12 roku życia, kiedy wyodrębnia się szare pasmo sierści na jego plecach. Goryle są towarzyskie, a grupy liczy zwykle od 5 do 30 osobników, średnio 10 zwierzat. Typowa grupa składa się zwykle z jednego przywódcy, jednego lub dwóch czarno-grzbietowych, którzy odgrywają rolę wartowników, 3 do 4 dojrzałych samic , które są związane z przywódcą i 3 do 6 młodych goryli. Przywódca, zwany samcem Alfa, zazwyczaj narzuca wszelkie działania grupy, prowadząc ją do odpowiednich miejsc, gdzie bez trudu mogą zdobyć wyżywienie czy bezpiecznie odpoczywać.