Park Etosha jest jednym z największych parków narodowych, a zarazem jednym z głównych sanktuariów zwierzyny w Afryce. Został on ustanowiony rezerwatem zwierzyny przez niemieckiego gubernatora von Lindenquist’a w 1907 roku. Sercem parku jest Etosha Pan, która to nazwa oznacza „miejsce suchej wody”. Jest to rozległa, płaska depresja o powierzchni 5 000 km2 będąca domem dla wielkich stad zwierząt. Park ten jest najczęściej odwiedzanym terenem chronionym w Namibii. Obecnie zajmuje powierzchnię 22 270km2, z czego 4590 km2 to Etosha Pan, które stanowi pozbawiony roślin pusty, płaski teren.
W parku występuje 144 gatunków ssaków - słoń, żyrafa, antylopa eland, mała antylopa dik-dik, gemsbok, oraz czarny nosorożec; wśród drapieżników - lew, gepard, hiena, szakal, lis przylądkowy i dziki kot afrykański i leopard. Bardzo licznie są tu również przedstawiciele awiofauny – około 340 gatunków, 110 gatunków gadów, 16 płazów i 1 gatunek ryby.
Jednym z najciekawszych miejsc w parku jest oświetlony w nocy wodopój w rejonie Okakuejo, który w nocy odwiedzają słonie i inne zwierzęta. Podczas pory suchej, która trwa od maja do października, ogromne ilości zwierząt zbierają się przy wodopojach ulokowanych na brzegach Etosha Pan. W tym okresie wodopoje, to jedyne miejsca z wodą, gwarantuje to możliwość ujrzenia wielu gatunków dzikich zwierząt.
Pomiędzy grudniem i kwietniem opady deszczu wynoszą około 400 mm. Średnia temperatura w grudniu - 39 oC, podczas gdy pomiędzy grudniem i kwietniem temperaturę spada do około 30oC. Najniższa temperatura jest w lipcu, nawet 6oC. W parku znajdują się trzy turystyczne obozy: Okaukuejo, Halali, i Namutomi. Czasami, w porze deszczowej, niektóre części Etosha Pan wypełniają się wodą. Wtedy można tam ujrzeć wielotysięczne stada flamingów. Szatę roślinną tworzy mozaika suchych lasów podrównikowych, kolczastego buszu, zarośli krzewiastych oraz drzewiastej sawanny (głównie z akacjami). Miejscami w dnach dolin rzek epizodycznych spotyka się płaty lasów (formacja mopane) lub zarośli drzewiastych z drzewem mopane.