Antananarivo (Tana) - stolica Madagaskaru, stolica prowincji Antananarywa. Położona jest w środkowej części wyspy, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., jest największym miastem na wyspie, stanowi centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i komunikacyjne kraju. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, tytoniowy i włókienniczy. Znajdują się tu wyższe uczelnie University of Madagascar oraz Coll?ge Rural d'Ambatobe.Miasto zostało założone w 1625, a w roku 1797 zostało ogłoszone stolicą królestwa ludu Merina. Dzięki podbojom króla Radamy I Antananarywa stała się wkrótce stolicą prawie całego Madagaskaru. W 1895 miasto zajęli Francuzi i włączyli je do protektoratu Madagaskaru. Nazwa miasta Antananarywa oznacza "Miasto Tysiąca Wojowników". W okresie kolonialnym i przez kilka lat po odzyskaniu niepodległości używano formy Tananarywa (Tananarive). W języku malgaskim nazwę tę wymawia się "Tananariwu" lub "Tana".Informacje ogólne o stolicy:Powierzchnia: 78 km2Ludność: 1 053 000Klimat: równikowyGospodarka: bogactwa naturalne: chrom, grafit, boksyty, żelazo, węgiel, ropa naftowa, przemysł: lekki, drzewno-papierniczy, spożywczy, elektromaszynowy.
Stolica Madagaskaru położona jest w górzystym terenie z kolorowymi domami o ciekawej architekturze, zawiłymi uliczkami i licznymi marketami. Pola ryżowe na obrzeżach miasta kontrastują z nowoczesnymi budynkami, sklepami i ruchem drogowym. W starej części stolicy kolorowa zabudowa jest mieszanką stylu afrykańskiego i kolonialnego.
Najciekawszymi obiektami - i chyba jedynymi znaczącymi zabytkami - są dwa pałace z czasów niepodległej monarchii malgaskiej z XIX wieku. Jeden z nich, kilkupiętrowy, z arkadami i wieżyczkami, wzniesiony przez francuskiego architekta Laborde'a, należał do wieloletniego premiera Rainlatarivony w XIX wieku. Dziś mieści się w nim muzeum wnętrz i regaliów. Drugi to Rova, dawny pałac królowych Madagaskaru, przed kilku laty spalony w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Spłonął XVIII-wieczny, "wewnętrzny" pałac drewniany (oryginalny zabytek malgaski). Pozostały wypalone mury pałacu "zewnętrznego", wzniesionego również przez Laborde'a. Obok stoi dawny kościół zamkowy.
W okolicach Tany rozłożyło się pierścieniem 12 świętych wzgórz, z których najważniejszym jest Ambohimanga, z letnią rezydencją królewską. Wewnątrz murów stoi drewniana "rova" z XVIII wieku i dwa pawilony "rokokowe" z połowy XIX wieku, wzniesione przez Laborde'a dla królowej Ranavalony I, zwanej Okrutną.