Etiopia, Etiopska Republika Ludowo-Demokratyczna, - państwo położone we wschodniej części Afryki. Graniczy na południu z Kenią, na zachodzie z Sudanem, na wschodzie z Dżibuti i Somalią, na północnym-wschodzie z Erytreą.
Obszar - 1 127 127 km2, podzielony administracyjnie na 13 prowincji.
Stolica: Addis Abeba. Inne większe miasta: Diredaua, Nazaret (Adama), Gonder, Harar, Mekele, Jimma.
Język urzędowy - amharski, w użyciu spotyka się angielski, francuski, włoski i arabski. Ogółem społeczeństwo kraju posługuje się ok. 70 językami i 200 dialektami. Trzy główne języki to amharski (język narodowy), tigri i oromi. Amharskim posługuje się około 27 milionów ludzi, a zapisuje się pismem ge'ez, którego nazwa pochodzi od antycznego języka używanego na tych terenach (obecnie język ten pojawia się w liturgii). Do innych używanych na terenie Etiopii języków należą tigrinya i oromifa.
Ludność - 73,053 tys. mieszkańców (2005), średnia gęstość zaludnienia wynosi 59 osób/km2. Społeczeństwo dzieli się na trzy główne grupy etniczne. Pierwszą z nich tworzą zsemityzowane ludy kuszyckie, m.in. Amhara (38% ogółu społeczeństwa), Tigre (9%), Guragie (3%) oraz mniejsze grupy Argobba, Harari, Tigrai. Drugą ważną grupą są ludy kuszyckie, wśród których dominują przedstawiciele plemienia Galla (35%), kolejne miejsca zajmują Ageu, Bedża, Saho-Afarowie, Somali i Sidamo. Do trzeciej grupy ludności nilotyckiej należą ludy Baria, Kunama, Beni-Szangul. 42,7% Ludności potrafi czytać i pisać. Przeciętna długość życia mężczyzn - 48 lat, kobiet - 50 lat (2005).
Religia - największą grupę wyznaniową tworzą chrześcijanie wyznania monofizyckiego (52,5%). Na wschodzie i południowym wschodzie skupili się wyznawcy islamu (31,4%). Muzułmanami są na ogół przedstawicielami ludów kuszyckich. Spotkać można również pojedyncze skupiska Falaszów, ludności wyznającej judaizm. Dość liczna grupa społeczeństwa (11%) należy do wyznawców animizmu.