Chrześcijanie - 61% (Kościół etiopski - 51%, Ewangelicki Kościół Etiopii (luterański) - 10%), muzułmanie - 32%, animiści - 5%, inne - 2%, rastafarianie
Etiopski Kościół Ortodoksyjny
Etiopski Kościół Ortodoksyjny jest jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich, który pod tym względem ustępuje tylko Kościołowi Armeńskiemu. Począwszy od czwartego wieku zdominował życie religijne w kraju. Podlega on papieżowi i jest najbliższym kościołem do rzymsko-katolickiego. Różni się głównie liturgią.
Historia etiopskiego Kościoła jest zawikłana i związana z legendami. Według jednej z nich dawno temu pewien syryjski statek przybił do wybrzeży Abisynii w poszukiwaniu wody. Groźny król Ell Amid kazał wymordować całą załogę. Z rzezi wyratowało się dwóch młodzieńców, którzy pochłonięci lekturą nie zauważyli, co się działo wokół nich. To zamiłowanie do czytania tak rozczuliło napastników, że darowali im życie i zaprowadzili chłopców przed oblicze monarchy. O dziwo król uczynił ich swoimi doradcami. Po śmierci króla starszy Frumencjusz i młodszy Aedezjusz nadal doradzali królowej i pomagali w rządzeniu krajem aż do czasu osiągnięcia pełnoletności przez księcia Ezana.
Dopiero wtedy Frumencjusz wyjechał do Egiptu, żeby prosić tamtejszego patriarchę chrześcijańskiego - Atanazego o pomoc w nawracaniu. Patriarcha dał pełnomocnictwa Frumencjuszowi i mianował go pierwszym arcybiskupem koptyjskiego kościoła. Frumencjusz, występując już pod nowym imieniem Abba Salam, wprowadził chrześcijaństwo do Abisynii, a Ezan dzięki swym mądrym doradcom doprowadził państwo do rozkwitu. Dziś Etiopia jest jedynym państwem w Afryce, gdzie zdecydowanie przeważa religia chrześcijańska.
Chrześcijaństwo
Chrześcijaństwo w Etiopii ma długą historię. Trafiło tutaj z Aleksandrii i najbliżej mu do koptyjskich chrześcijan z Egiptu. Ale izolacja sprawiła, że jest odmienne od innych. Etiopski kościół na równi uznaje Stary i Nowy Testament, stąd wiele odniesień do pierwszej księgi i wiele wizerunków archaniołów: Michała, Gabriela i Rafaela.