Rozmiar: 432442 bajtów
Rozmiar: 4495 bajtów
Jest jedną z pięciu autonomicznych prowincji Chin, drugą pod względem wielkości. Na północy i wschodzie graniczy z chińskimi prowincjami, a na południu z Birmą, Indiami, Nepalem, Bhutanem. Dzieli się na 7 prefektur: Shannan, Nyingchi, Ngari, Xigaze, Nagqu, Lhasa i Qamdo.
W Tybecie znajdują się bardzo bogate złoża żelaza oraz metali kolorowych, także uranu i kamieni półszlachetnych. Poza tym wody bezodpływowych jezior słonowodnych bogate są w sól kamienną i boraks.
Klimat - podzwrotnikowy kontynentalny - określić można jako skrajny - od piekącej spiekoty do lodowatego mrozu, często w ciągu jednego dnia. Dodatkowym problemem jest silne promieniowanie słoneczne i UV, ze względu na dużą wysokość nad poziomem morza. Widoczna jest piętrowość klimatyczna. Średnia roczna suma opadów 100-200 mm, na południu ok. 500 mm, a największa w części południowo-wschodniej do 1200 mm. Nie występują deszcze monsunowe, gdyż Himalaje tworzą szczelną barierę hamującą przepływ monsunów z Nepalu, Sikkimu czy Bhutanu. Najwyższe temperatury są w lipcu i sierpniu (8 - 25°C), wtedy również występują duże opady deszczu, najniższe w okresie grudzień - luty (-10 - +10°C).
Kraina ta ze wszystkich stron otoczona jest górami - na północy pasmem Kunlun i Danggula, na południu najmłodszymi i najwyższymi górami świata - Himalajami, pasmem Karakorum na zachodzie i górami Hengduan (Góry Sino-Tybetańskie) na wschodzie.

<<Wstecz
Dalej>>
Rozmiar: 8078 bajtów
Rozmiar: 7719 bajtów
Rozmiar: 7767 bajtów
Rozmiar: 7260 bajtów
Rozmiar: 7719 bajtów
Rozmiar: 7415 bajtów
Rozmiar: 7136 bajtów
Rozmiar: 6749 bajtów