Hangzhou

Image"W niebie jest raj, a na ziemi są Suzhou I Hangzhou". Tak brzmi jedno z chińskich przysłów. Miasto to liczące obecnie ponad sześć milionów mieszkańców jest uważane obok Suzhou, kolebki i stolicy chińskiego przemysłu jedwabnego i ogrodnictwa, za najpiękniejsze w Chinach. Czy tak jest naprawdę?

ImagePoczątki powstania miasta sięgają czasów dynastii Qin (221 - 207 r p.n.e.). Miasto to świetnie prosperowało już od czasów połączenia go z Wielkim Kanałem w roku 610. Po dostaniu się dotychczasowej stolicy Chin - Kaifengu pod panowanie Dżurdżenów, część dworu cesarskiego uciekła na południe i za stolicę Południowej Dynastii Song (1127 - 1279) wybrała Hangzhou.

Miasto to, już wówczas było kwitnącym ośrodkiem malowniczo położonym wśród gór nad najsławniejszym chińskim jeziorem Xihu - Jeziorem Zachodnim. Oczarowało ono całe pokolenia artystów, malarzy, poetów. Urodę urozmaiconego brzegu i czterech wysp podkreślają wkomponowane w naturalne otoczenie łamane mostki, pawilony, altanki, sterczące z wody głazy o przedziwnych kształtach. Kiedy miasto to zostało siedzibą cesarską, na rozkaz cesarza zostało ono rozbudowane z przepychem i wielkim rozmachem. Miało ono przypominać poprzednią stolicę Kaifeng. Została wybudowana nawet replika wspaniałej Drogi Cesarskiej. Do miasta zaczęli ściągać ludzie z całych Chin, liczba mieszkańców podwoiła się w niecałe sto lat. Wenecjanin Marco Polo odwiedzający Chiny w XIII wieku określił Hangzhou jako "największe miasto jakie można znaleźć na świecie, w którym człowiek znajduje tyle rozkoszy, że czuje się jak w raju".

ImageHangzhou przestało być stolicą Chin, kiedy w roku 1276 niemal na cały wiek zostało zajęte przez Mongołów. Obecnie pełni ono funkcję stolicy prowincji Zhejiang liczącej ponad 43 mln mieszkańców.

ImageGości do Hangzhou przyciąga uroda krajobrazu w połączeniu z pełną wdzięku architekturą zabudowań i ogrodów. Największą atrakcją jest Zachodnie Jezioro o powierzchni 5,6 km2 z przyległymi parkami, typowymi delikatnymi pawilonami ogrodowymi czy wyspy jeziora. Wygląda ono również bardzo pięknie późnym wieczorem rozświetlone mnóstwem światełek.

Nad krajobrazem jeziora dominuje oktagonalna budowla z cegieł i drewna Pagoda Sześciu Harmonii. Wzniesiona ona została w roku 960, jest wysoka na 60 metrów i ma 13 pięter z zewnątrz, a siedem od wewnątrz. Rozpościera się z jej szczytu piekny widok na Jezioro Zachodnie i panoramę miasta.


Nad brzegiem Jeziora Zachodniego wznosi się również mauzoleum Generała Yue Fei (1103 -1141) - chińskiego bohatera narodowego. Ten dzielny generał prowadząc zwycięskie boje z Dżurdżenami został nagle odwołany z powrotem do Hangzhou. Okazało się, że na skutek prowadzonych tajnych rokowań premiera rady ministrów dynastii Song - Qin Hai zawarty został na poniżających warunkach traktat pokojowy. Spowodowało to zaprzestanie walk z Dżurdżenami na rozkaz premiera, mimo przewagi wojsk generała. Po powrocie do Hangzhou generał, jego syn oraz towarzysze walki w roku 1142 zostali po kryjomu zamordowani. Po dwudziestu latach na skutek niezadowolenia i rozgoryczenia ludu kiedy rozeszła się wieść o zdradzie, cesarz zrehabilitował generała Yue Fei, nakazał wznieść ku jego czci świątynię, pośmiertnie przyznał mu wysoki tytuł. Wzdłuż drogi do grobowca nieopodal Jeziora Zachodniego po dzień dzisiejszy stoi 125 kamiennych stel z napisami, posągi męczenników, inne rzeźby oraz także posąg zdrajcy premiera Qin Hai i jego małżonki w pozie pokory. Jak głosi legenda te dwie rzeźby powstały z sosny, która skamieniała, w chwili kiedy obok mordowano generała Yue Fei, jego syna i towarzyszy broni.

ImageImage

Ważną atrakcją Hangzhou jest także Lingyin Si - Świątynia Schronienia Duszy zwana również Świątynią Natchnionego Odosobnienia. W epoce Pięciu Dynastii mieszkało i pracowało tam 5 tys, mnichów. Pierwsza budowla świątyni pochodziła z roku 326 n.e., a obecne budowle udostępnione do zwiedzania turystom pochodzą z czasów panowania dynastii Qing. W głównej świątyni znajduje się 150 buddyjskich posagów zwanych Wyspą Rusałek. W Wielkiej Sali mieści się ogromny 20-metrowej wysokości posąg Siddharthy Gautamy, a w Sali Czterech Niebiańskich Strażników - ogromny posąg śmiejącego się Buddy. Na przeciwległej ścianie świątyni znajdują się ogromne rzeźby skalne przedstawiające Buddę. Prawie cudem zostały one uratowane z pogromu "rewolucji kulturalnej".

ImageImage

Warte obejrzenia w czasie pobytu w Hangzhou są również muzea - Muzem Prowincji Zhejing, Chińskie Muzeum Jedwabiu, Muzeum Herbaty. Wielką atrakcją dla turystów jest targ jedwabny, który odbywa się codziennie w centrum miasta. Jest tam przebogaty asortyment wyrobów z jedwabiu. Rozpoczynający wieczorem swoją działalność targ, jest również warty odwiedzenia. Można tam znaleźć wszelkie wyroby rzemiosła chińskiego.

Image