Suzhou

Wenecja Wschodu: jedwab i ogrody.

ImageOd stuleci Suzhou było uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Państwa Środka. Stare chińskie przysłowie mówi: "W niebie jest raj, a w Chinach raj jest w Suzhou i Hangzhou". Miasto założone zostało ok. V wieku p.n.e. i jest jednym z najstarszych miast w dorzeczy rzeki Jangcy. Ze względu na swoją korzystną lokalizację nad Wielkim Kanałem Suzhou przekształciło się w ważny ośrodek transportu i handlu. Dawniej miasto przecinało czternaście kanałów biegnących z ze wschodu na zachód oraz sześć przecinających miasto z północy na południe. Do dnia dzisiejszego zachowała się znaczna część dawnego systemu kanałów z malowniczymi, łukowymi mostkami, bielonymi domami odbijającymi się w wodzie, zielonymi alejami.

ImageW XIII wieku zaczęła rozwijać się tu produkcja jedwabiu, a w XIV wieku miasto było czołowym, znanym producentem tego materiału i pozostało nim do dnia dzisiejszego. To właśnie dzięki przemysłowi jedwabnemu nastąpił gwałtowny jego rozwój na przełomie XV/XVI wieku. W szczytowym okresie rozwoju miasta był ponad 100 dużych i małych ogrodów należących do bogatych kupców, producentów jedwabiu, arystokratów i artystów. W okresie "rewolucji kulturalnej" Suzhou nie uległo "modernizacji", natomiast w ostatnich latach ze względu na intensywną rozbudowę, budowę nowych dróg, bloków mieszkalnych zaczęło nieco tracić swojego uroku i specyficznej "renesansowej" atmosfery.

ImageGłówna atrakcją Suzhou obok muzeum jedwabiu i muzeum regionalnego miasta są ogrody. Uważa się, że chińska sztuka zakładania ogrodów pochodzi właśnie stąd. Ogrody Suzhou są najczęściej ogrodami zamkniętymi, ogrodzonymi wysokimi murami. Wchodzi się do nich ozdobnymi bramami. Każdy ogród stanowi pewną całość, ma swoistą harmonię i mimo upływu wieków i licznych zmian właścicieli, indywidualny charakter poszczególnych ogrodów został zachowany do dni dzisiejszego. Założenia ogrodowe są w formie miniaturowych naturalnych krajobrazów z wieloma sztucznymi wzgórzami, na szczytach których umieszczone zostały malownicze pawilony, skałami, kanałami, potokami. Całość uzupełniają drzewa oraz spotykane w wielu ogrodach kolekcje roślin bonsai. Niektóre ogrody charakteryzuje pewna surowość i prostota, a inne swoim bogactwem kwitnących kwiatów i krzewów dorównują współczesnym ogrodom europejskim.


ImageJednym z najciekawszych ogrodów ( który nie jest łatwo znaleźć, a powinno się zobaczyć) jest najmniejszy ogród Suzhou - Ogród Mistrza Sieci (Wangshi Yuan). Na szczególną uwagę zasługuje zagospodarowanie przestrzeni, ponieważ na stosunkowo niewielkim obszarze znajdują się liczne zabudowania mieszkalne właścicieli i służby, pomieszczenia dla gości, pracownia mistrza. Część centralną stanowi ogród główny z dużym stawem, a w części zachodniej za pracownią znajduje się jeszcze dodatkowo pracownia mistrza. Mimo takiego nagromadzenia budowli nie odnosi się wrażenia ciasnoty. Dodatkową atrakcją ogrodu Mistrza Sieci są wieczorne spektakle tańca i śpiewu, podczas których w poszczególnych pawilonach pokazywane są różne formy tradycyjnej chińskiej sztuki.

Niezwykle bogaty i kolorowy jest ogród na Wzgórzu Tygrysiego Kurhanu (Huqiu Shan). Można tam podziwiać przepiękne kompozycje z kwiatów ciętych i całe kolekcje wybranych roślin kwiatowych. Na szczycie wzgórza znajduje się zbudowana w X wieku krzywa wieża (Yunyan Ta) - Pagoda Skały w Chmurach. W XVII wieku wieża zaczęła się pochylać i obecnie najwyższy punkt wieży odsunięty jest o ok. 2 metry od pionu.

Na uwagę zasługuje również Ogród Przebywania (Liu Yuan), jeden z największych ogrodów Suzhou. Na powierzchni 3 ha został stworzony pagórkowaty krajobraz z dużym zbiornikiem wodnym, licznymi mostkami, pawilonami, pergolami obrośniętymi chińską glicynią. Całość uzupełnia bogata kolekcja roślin doniczkowych, w tym roślin bonsai. Tu znajduje się również przywieziona z daleka olbrzymia Skała z Tai Hu, świadcząca o bogactwie dawnych właścicieli.

ImageNiedaleko centrum miasta przy targu miejskim znajduje się taoistyczna Świątynia Tajemniczości (Xuanmiao Guan) zbudowana w 3 w n.e, a rozbudowana za czasów panowania dynastii Song. Główny budynek świątyni stanowi Sala Sanqing wspierająca się na 60 kolumnach i zwieńczona dachem z podwiniętym okapem. Jest ona licznie odwiedzana przez zarówno przez wiernych jak i turystów. W pobliżu świątyni na miejskim bazarze można zaopatrzyć się w mniej lub bardziej autentyczne antyki.

Bez wątpienia Suzhou jest miastem godnym odwiedzenia. Mimo intensywnej rozbudowy i modernizacji miasta w stylu "nowych Chin" pozostał tam urok przeszłości, atmosfera bogatego miasta żyjącego z handlu i produkcji jedwabiu. Odwiedzając liczne ogrody można na chwilę przenieść się w przeszłość, poznać kunszt i cierpliwość chińskich ogrodników.

 

Image