Antananarivo

ImageAntananarivo (Tana) - stolica Madagaskaru, stolica prowincji Antananarywa. Położona jest w środkowej części wyspy, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., jest największym miastem na wyspie, stanowi centrum administracyjne, gospodarcze, naukowe i komunikacyjne kraju. Rozwinął się tu przemysł spożywczy, tytoniowy i włókienniczy. Znajdują się tu wyższe uczelnie University of Madagascar oraz Coll?ge Rural d'Ambatobe.Miasto zostało założone w 1625, a w roku 1797 zostało ogłoszone stolicą królestwa ludu Merina. Dzięki podbojom króla Radamy I Antananarywa stała się wkrótce stolicą prawie całego Madagaskaru. W 1895 miasto zajęli Francuzi i włączyli je do protektoratu Madagaskaru. Nazwa miasta Antananarywa oznacza "Miasto Tysiąca Wojowników". W okresie kolonialnym i przez kilka lat po odzyskaniu niepodległości używano formy Tananarywa (Tananarive). W języku malgaskim nazwę tę wymawia się "Tananariwu" lub "Tana".Informacje ogólne o stolicy:Powierzchnia: 78 km2Ludność: 1 053 000Klimat: równikowyGospodarka: bogactwa naturalne: chrom, grafit, boksyty, żelazo, węgiel, ropa naftowa, przemysł: lekki, drzewno-papierniczy, spożywczy, elektromaszynowy.

ImageStolica Madagaskaru położona jest w górzystym terenie z kolorowymi domami o ciekawej architekturze, zawiłymi uliczkami i licznymi marketami. Pola ryżowe na obrzeżach miasta kontrastują z nowoczesnymi budynkami, sklepami i ruchem drogowym. W starej części stolicy kolorowa zabudowa jest mieszanką stylu afrykańskiego i kolonialnego.

Najciekawszymi obiektami - i chyba jedynymi znaczącymi zabytkami - są dwa pałace z czasów niepodległej monarchii malgaskiej z XIX wieku. Jeden z nich, kilkupiętrowy, z arkadami i wieżyczkami, wzniesiony przez francuskiego architekta Laborde'a, należał do wieloletniego premiera Rainlatarivony w XIX wieku. Dziś mieści się w nim muzeum wnętrz i regaliów. Drugi to Rova, dawny pałac królowych Madagaskaru, przed kilku laty spalony w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach. Spłonął XVIII-wieczny, "wewnętrzny" pałac drewniany (oryginalny zabytek malgaski). Pozostały wypalone mury pałacu "zewnętrznego", wzniesionego również przez Laborde'a. Obok stoi dawny kościół zamkowy.

ImageW okolicach Tany rozłożyło się pierścieniem 12 świętych wzgórz, z których najważniejszym jest Ambohimanga, z letnią rezydencją królewską. Wewnątrz murów stoi drewniana "rova" z XVIII wieku i dwa pawilony "rokokowe" z połowy XIX wieku, wzniesione przez Laborde'a dla królowej Ranavalony I, zwanej Okrutną.

 


ImageNa jej rozkaz wypędzono lub wymordowano mieszkających w kraju kupców i misjonarzy europejskich oraz przywrócono tradycyjne wierzenia związane z kultem przodków. Do dziś, obok pałacu, składa się krwawe ofiary z bydła zebu, a pielgrzymi malgascy zapalają tam świeczki. Poniżej rezydencji znajduje się dawny plac zebrań ludu, do którego dawniej władca przemawiał z murów zamkowych, a jeszcze niżej miejsce sądów królewskich. Na kolejnym świętym wzgórzu - Ambohidratrimo stoi zadbana drewniana "rova" (muzeum etnograficzne) otoczona domkami "duchów" (przodków). Pokazuje się tam tzw. kamień płodności (słup z dwiema wypukłościami). Przyprowadzanym tu bezpłodnym kobietom zawiązywano oczy i okręcano je dokoła. Musiały dotknąć kamienia. Jeśli kobieta dotknęła lewej piersi to miała urodzić chłopca, jeśli prawej - dziewczynkę, jeśli obu - bliźnięta. Najciekawszym ze wzgórz jest Antsahadinta. Jest to miejsce trudno dostępne, a dojazd jest możliwy jedynie samochodem terenowym. Oprócz "rovy" znajdują się tam liczne grobowce rodziny królewskiej i arystokracji malgaskiej (niektóre z XVII i XVIII wieku). Ze wzgórza roztacza się wspaniały widok na okolicę.

ImageDo niedawna jedną z atrakcji Tany był niezwykle barwny targ Zoma, zajmujący całe centrum miasta, na który zjeżdżali tubylcy z bliska i daleka. Ponieważ dezorganizował on komunikację w centrum i był znanym siedliskiem bandytyzmu, został podzielony na odcinki i przeniesiony w różne okolice Tany, która i dziś - zwłaszcza przy dworcach "taxi-brousses" jest jednym wielkim targowiskiem. Jedną z ulic centrum nazwano ulicą Beniowskiego. W centrum Tany rozciąga się duże jezioro Anosy, do którego w XIX wieku wrzucano "krnąbrnych" młodzieńców z bardzo licznej rodziny królewskiej. Pozbywano się w ten sposób pretendentów do władzy. Na środku jeziora, na wyspie, wznosi się Pomnik Poległych w I wojnie światowej.

Obowiązkowym punktem wizyty w Tanie - zwłaszcza dla tych, którzy nie mają możliwości przebywania w parkach narodowych - jest zwiedzanie Ogrodu Zoologiczno-Botanicznego Tsimbazaza położonego na obrzeżach miasta. Można z bliska zobaczyć m. in. liczne gatunki lemurów, wśród nich piękne, biało-czarne puszyste sifaki, a także trudną do zobaczenia fossę (największego drapieżnika wyspy, porównywanego z pumą). Jest tam też dział etnograficzny prezentujący chaty z różnych rejonów "Wielkiej Wyspy", kamienne grobowce poszczególnych plemion - a wszystko to w naturalnej scenerii. W budynku mieszczącym muzeum można na przykład zobaczyć wielkie jajo wymarłego ptaka, słonia "oepyornis" i szkielet dinozaura. W czasie wizyty wieczornej (za osobną opłatą) można zobaczyć słynnego krewniaka lemurów - palczaka "aye-aye" żerującego tylko nocą.