Phnom Phen

ImageStolicą Kambodży jest Phnom Phen - największe miasto w kraju, leżące na Południu u ujścia jeziora Tonle Sap do Mekongu. Liczy prawie milion mieszkańców. Założone zostało w 1430 roku i już w tym okresie pełniło funkcję stolicy państwa Khmerów. Później podupadło, wyludniło się i dopiero w roku 1865 król Nordom I, król, który zapoczątkował obecną dynastię Nordomów ulokował tutaj stolicę Kambodży.

Miasto rozwijało się do roku 1975, do momentu dojścia do władzy Pol Pota, a następnie jako siedlisko pasożytów zostało zlikwidowane i wyludnione, wszyscy mieszkańcy zostali wypędzeni na wieś. Stolica po prosty została zlikwidowana, tak jakby nie istniała. Phnom Phen pozostawało niezamieszkałe aż do momentu pokonania Czerwonych Khmerów przez armie wietnamską w roku 1979.

ImageStolica Kambodży jest bardzo ciekawym miastem. Pięknie położone u ujścia jeziora Tonle Sap do Mekongu z przepięknym bulwarem nad Mekongiem. Wzdłuż bulwaru ustawione są wysokie maszty, na których powiewają flagi wszystkich państw, również flaga polska. Miasto liczy około milion mieszkańców, ale bardzo różni się od miast, które widzimy w Europie. Nie ma tam wysokich budynków czy drapaczy chmur charakterystycznych dla bogatych państw azjatyckich, a najwyższe budynki mają 4 do 5 pięter. Najładniejsze budynki są to najczęściej luksusowe hotele, bardzo nowoczesne, ale jest ich niewiele. Cześć zabudowań jest w stylu architektury pokolonialnej XIX/XX wieku, architektury w stylu europejskim, natomiast na obrzeżach miasta są typowe zabudowania charakterystyczne dla biednych państw azjatyckich - chatki z drewna, kryte dachami z liści palmowych, bardzo, bardzo skromne.

W Phnom Phen panuje wzmożony ruch uliczny, w którym dominują motory, motorowery i riksze. Stara zabudowa miasta jest dosyć ciasna, nowe dzielnice, nowe ulice są szerokie, nowoczesne, ale wszędzie panuje ogromny, wzmożony ruch. Jak się później dowiedzieliśmy od naszego kambodżańskiego przewodnika duża liczba motorów wynika między innymi z faktu, że mężczyźni, którzy odsłużą służbę wojskowa po jej zakończeniu otrzymują motor.


ImageJak głosi legenda około roku 1370 bogata dama, która nazywała się Phen, tak jak stolica, miała pałac nad brzegiem Mekongu zauważyła w rzece przepływający ogromny pień drzewa. Postanowiła go wyłowić i wspólnymi siłami wraz z sąsiadami wyciągnęła ten pień drzewa z rzeki. Okazało się, że w środku okazało znajdują się cztery brązowe statuetki Buddy i jedna kamienna figurka bogini. Pani Phen jak i sąsiedzi, którzy pomagali jej w wyciąganiu pnia z wód Mekongu, potraktowali to zjawisko jako zapowiedź pomyślnych wydarzeń. Umieścili statuetki Buddy i bogini w naprędce zbudowanej kaplicy a kilka lat później zaczęli budować wzgórzem, aby w jakiś szczególny sposób uhonorować to znalezisko. Tak powstała w stolicy góra Phnom Phen, na której znajduje się świątynia Phen. Jest to sztucznie usypane wzgórze górujące nad miastem, które ma 27 metrów wysokości i jak mówi legenda tam została zbudowana pierwsza świątynia około 1370 roku, tam zostały umieszczone znalezione w Mekongu cztery figurki Buddy i kamienna figurka bogini.

Również w początkach XVII wieku, kiedy świątynia została rozbudowana, został dobudowany klasztor. Na wzgórzu tym byli również chowani wielcy dostojnicy państwowi i królowie khmerscy.

ImageW centrum miasta znajduje się Pałac Królewski, oficjalna rezydencja króla Norodoma Sihanuka. Dla turystów udostępniona jest tylko niewielka część królewskiego kompleksu pałacowego. Jest to zabytek, który pochodzi z przełomu XIX/XX wieku. Niezwykle bogaty, w różnego rodzaju zdobienia - dominuje złoto, kolor żółty, kolor biały, wszystko jest pięknie utrzymane a to, co można oglądać to są przede wszystkim oficjalne pomieszczenia dworu królewskiego, sale rezydencyjce, sale recepcyjne, piękna sala tronowa, która prawie kapie od złota, otwarte sale bankietowe, pawilony i piękna brama-trybuna, która znajduje się w południowej części murów pałacowych. Dodatkową ciekawostką trochę nie pasującą do całości architektury tego kompleksu pałacowego jest dar Napoleona -niewielki pawilon ustawiony na dziedzińcu, w którym obecnie można obejrzeć zdjęcia rodziny królewskiej.


ImageW kompleksie Pałacu Królewskiego znajduje się również jeden z najciekawszych zabytków Azji - Srebrna Pagoda. Jest to świątynia, która wcześniej pełniła funkcję świątyni królewskiej. Nazwa tej świątyni pochodzi od srebrnych płyt, których 5000 pokrywa podłogę, cała podłoga pokryta jest srebrnymi płytami, z których każda waży około1 kilogram. W środku świątyni znajduje się posąg Szmaragdowego Buddy. Najprawdopodobniej jest to posąg wykonany z kryształu na złoconym postumencie. Przed posągiem stoi ogromna figura Buddy, Buddy w pozycji stojącej. Została ona wykonana ze szczerego złota, a zdobi ją ponad 9000 diamentów, z których największy ma 25 karatów. Jest to rzadko spotykane przedstawienie Budda w pozycji stojącej. We wnętrzu Srebrnej pagody eksponowana jest również cała kolekcja figurek Buddy i innych bóstw, wykonanych ze złota i srebra, ozdobionych mnóstwem kamieni szlachetnych.

Dodatkowo na ekspozycji można obejrzeć biżuterię, która używana była przez królewskie tancerki Apsary. Ogromne bogactwo zgromadzone w jednym miejscu.

Kambodża jest bez wątpienia krajem ogromnej różnorodności, która zadziwia, fascynuje i zasługuje na głębsze poznanie. Już terasz myślę i planuję kolejny wyjazd do Kambodży, aby lepiej poznać ten kraj i jego historię.